چرخه حیات دامنه


چرخه عمر یک دامنه

سالانه تعداد بیشماری دامنه یا Domain جدید به ثبت می­رسد که هر کدام از این دامنه­ ها دارای یک چرخه حیات می­ باشند که این چرخه دوره­ های مختلفی را طی می­ کند. چرخه حیات دامنه به فرآیندی گفته می­ شود که طی آن یک دامنه ثبت,منقضی,حذف و سپس برای ثبت دوباره آزاد می­ شود.هر دامنه منحصربه­ فرد است و شخص دیگری نمی تواند آن را ثبت کند تا زمانیکه آن دامنه اعتبار داشته باشد و به حالت ثبت آزاد بازنگشته باشد.مدت زمان اعتبار یک دامنه متفاوت بوده و حداقل زمان ۱سال و حداکثر زمان ۱۰ سال می­ باشد.

website17

مرحله اول (Available)

در این مرحله نام دامنه برای ثبت در دسترس عموم است و شخصی که زودتر اقدام کند با پرداخت هزینه می­ تواند دامنه را به ثبت برساند.هزینه ثبت بستگی به مدت اعتبار دامنه دارد که مدت اعتبار دامنه نمی­ تواند از یک مدت مشخص شده بیشتر باشد و در صورتیکه که شخص بخواهد همچنان دامنه را در اختیار خود داشته باشد,باید قبل از اتمام زمان اعتبار اقدام به تمدید دامنه کند.

مرحله دوم (Active)

این مرحله که مرحله فعال نام دارد,زمانیکه یک دامنه ثبت شود وارد این مرحله می­ شود.تازمانیکه اعتبار دامنه پایان نیافته باشد دامنه در حالت فعال باقی می­ ماند.حداقل زمان اعتبار یک دامنه برای فعال بودن  ۱ سال و حداکثر زمان ۱۰ سال است.

مرحله سوم (Expired)

این مرحله که انقضا نام دارد مرحله­ ای است که اگر دامنه تا زمان پایان مرحله فعال یا همان (Active) تمدید نگردد غیرفعال شده و وارد این مرحله می­ شود.در این مرحله که مدت زمان یکماه می باشد همه خدمات مربوط به دامنه متوقف می­ شود.در این مرحله مالک دامنه فرصت دارد هزینه را واریز کرده و دوباره دامنه را فعال کند.

مرحله چهارم (Redemption Period)

این مرحله دوره باز خرید می­ باشد.اگر دامنه­ به هر دلیلی در مرحله انقضا تمدید نگردد وارد این مرحله می­ شود که در این مرحله هم مالک دامنه به مدت یکماه فرصت دارد تا علاوه ­بر پرداخت هزینه,با پرداخت مبلغی به عنوان جریمه دامنه را به حالت فعال درآورد.

مرحله پنجم (Pending Delete)

این مرحله به نام دوره انتظار برای حذف می­ باشد.وقتی دامنه­ ای در مرحله قبل (دوره باز خرید) تمدید نگردد یعنی هزینه و جریمه پرداخت نشود,دامنه وارد این مرحله می­ شود.میتوان گفت دامنه در این مرحله در حال حذف از لیست دامنه­ هاست و دیگر برای مالک دامنه قابل تمدید نیست.زمانیکه زمان به اتمام رسید دامنه برای عموم آزاد می­ شود و هر شخص دیگری میتواند با پرداخت هزینه,دامنه را ثبت کند.در واقع چرخه حیات یک دامنه به پایان می­ رسد و با پرداخت هزینه وثبت آن دوباره به چرخه حیات دامنه بازمی­گردد.در این مرحله مالک قبلی دامنه دیگر هیچ اختیار و حق مالکیتی روی دامنه نداشته و هر شخصی با ثبت دامنه می­ تواند خود را مالک جدید دامنه معرفی کند.

 

این موضوع برای کسانی که دامنه ­ای ثبت کرده­ اند و بصورت شناخته شده فعالیت میکنند موضوع حیاتی است چرا که با حذف دامنه و ثبت آن توسط شخص دیگر همه زحمات و فعالیت آنها در این زمینه از بین میرود.ثبت و سپس حفظ و نگهداری دامنه از طریق تمدید براساس مدت زمان اعتبار دامنه امر مهمی برای حفظ مالکیت دامنه است.

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ثبت دامنه و تمدید دامنه میتوانید با پارتاوب در ارتباط باشید.

 

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.