حمله سئو منفی چیست ؟


شاید تا به حال اسم سئو منفی ( Negative SEO ) یا همان حملات سئو به گوش شما خورده باشد. و در مورد این موارد کنجکاو باشید. دلیل حساس شدن این مبحث زمانی است که اشخاصی به خاطر سخت شدن رقابت بر سر کلمات کلیدی و نداشتن مهارت کافی برای رقابت رو به استفاده از این تکنیک ها می کنند.بنابراین در زمینه سئو سایت موضوع سئو منفی هر روز بیشتر از دیروز داغ می شود. امیدوارم که به دنبال استفاده از تکنیک های سئوی منفی نباشید و تنها برای کسب تخصص بیشتر این مطالب را بخوانید.

سئو منفی چیست (Negative SEO)

سئو منفی به مجموعه ای از اقدامات داخلی و خارجی  گفته می شود که به موجب آن رتبه سایت در موتورهای جست کاهش می یابد و روز به روز از تعداد بازدیدکنندگان سایت  کم می شود و حتی اگر صاحبان وب سایت ها متوجه این موضوع نشوند ممکن است که سایت آنها از موتورهای جست و جو برای کلمات کلیدی مورد نظر حذف شود. این فعالیت همانطور که گفتم می تواند در سایت و توسط خودتان و تیم منفی به صورت سهوی و عمدی باشد و یا اینکه توسط رقیبانتان این تکنیک پیاده سازی شود.راه ها و تکنیک های زیادی برای سئو منفی وجود دارد. هرچه که این کار به دور از اخلاق حرفه ای است اما هرچند گاهی توسط برخی از افراد اجرا می شود. در این مطلب علاوه بر آشنا شدن با برخی از تکنیک های سئو منفی ، راه های مقابله با آن را نیز شرح خواهیم داد.

آیا سئو منفی وجود دارد؟

می دانید که سایت ها اگر از روش های غیر اصولی برای سئو سایت خود استفاده کنند ممکن است که دچار جریمه شوند در این حالت الگوریتم های گوگل  با این سایت برخورد می کند و حتی ممکن است که آنها را از نتایج جست و جو به طور کامل حذف کند.بنابراین اگر فعالیت ها شما به صورت مستقیم روی سئو وب سایت تاثیر دارد بنابراین اقدامات هر شخص دیگر بر روی سئو سایت شما نیز می تواند تاثیر داشته باشد. طبق نظر Matt Cutts (از کارشناسان گوگل) این کار غیر ممکن است اما پیاده سازی این تکنیک ها نیاز به تخصص و مهارت زیادی دارد و بسیار سخت است ولی شدنی است.

negative-seo

این نمودار میزان سرچ کلمه negative seo را از سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ نشان می دهد در این شکل همانطور که مشاهده می کنید جست و جوی این عبارت از سال ۲۰۱۲ شروع شد زمانی که گوگل الگوریتم پنگوئن خود را برای بهبود کیفیت سایت های موجود در نتایج جست و جو ارائه داد.

negative-seo-infographic

تکنیک های سئو منفی

روشهای حمله سئو چیست ؟

تکنیک های سئو منفی به دو دسته کارهای داخلی و خارجی تقسیم می شود. کارهای داخلی همان مجموعه ای از اقدامات است که با نام سئو کلاه سیاه شناخته می شود. اگر با تکنیک های سئو کلاه سیاه آشنا نیستید مطلب سئو کلاه سیاه را بخوانید.

اما مجموعه دوم کارهایی است که توسط رقیبان شما انجام می شود این تکنیک ها اصولا در خارج از سایت شما انجام می شود. اما این روش ها چه هستند؟؟

– خرید و فروش بک لینک یکی از کارهایی است که گوگل به آن زیاد اهمیت می دهد و در صورت نادرست از این روش ، وب سایت ها  را جریمه می کند .ساخت لینک به خودی خود کار منفی محسوب نمی شود اما در بعضی از موارد اگز کیفیت لینک ها خوب نباشد ممکن سایت ها را دچار جریمه کند. اما چطور می توان با لینک رتبه سایتی را کاهش داد؟؟ رقیبان ممکن است که تعداد زیادی لینک از تعدادی سایت اسپم برای سایت شما خریداری کنند. در این راه رقیبان در کلمه رقابتی مورد نظر برای شما انکر تکست ثبت می کنند. این باعث می شود که به دلیل بی کیفیت بودن لینک ها گوگل سایت شما را در آن کلمه کلیدی حذف کند. البته انتخاب سایت های اسپم نیز در صورت داشتن شرایط خاص می توانند رتبه سایت را کاهش دهند. سایت های مزعه لینک خود نمونه ای از سایت های اسپم هستند.

نفوذ کردن هکر در بعضی از مواقع  افراد می توانند با هک کردن سایت شما سئو سایت شما را نابود کنند. اما چگونه این روش کار می کند؟ در ایم روش بعد از نفوذ در سایت شما اقداماتی مانند حذف محتوا و اضافه کردن تروجان و .. به سایت شما به گوگل می گویند که این سایت برای کاربران امن نیست . در نتیجه گوگل نیز سایت شما را از نتایج حذف می کند.

فعال سازی ربات برای سایت های رقیب , خرید تبلیغات پاپ آپ و … نیز برخی دیگر از روش های سئوی منفی است.

چطور بفهمیم کسی به ما حمله سئو منفی کرده یا نه؟

یک مدیر سئو و وبمستر ماهر می تواند با استفاده از برخی از ابزار ها تشخیص دهد که آیا حمله سئو منفی روی سایت او انجام شده است یا خیر .  شما می توانید با استفاده از ابزاری مانند Google webmaster رفتارهای منفی رقیبان علیه سایت خود را بررسی کنید. نمونه هایی از این نشانه های به وجود آمده عبارتند از:

• دریافت تعداد زیادی بک لینک از دامنه هایی مانند biz ، .p. و xyz… . دریافت لینک از این سایت ها در تعداد کم جای نگرانی نیست اما اگر تعداد این سایت ها زیاد شود ممکن است برخی از مشکلات پیش بیاید برای مثال برای سایت های ایرانی عجیب است که تعداد زیادی لینک از این دامنه ها دارد
• دریافت لینک از سایت هایی که به کسب و کار شما مرتبط نیستند
• دریافت لینک از سایت های غیر اخلاقی به گوگل بیان می کند که این سایت نیز دارای محتوای غیر اخلاقی است بنابراین گوگل سیاستی جدید را برای نمایش این سایت اتخاذ می کند.

این موارد تنها برخی از روس های ساده است و ممکن است رقیبانتان با هزینه اندک تعداد زیادی لینک را به سمت سایت شما سرازیر کنند. افت بازدید و افزایش تعداد صفحات مشاهده شده در سایت توسط کاربر ؛ مدت زمان حضور کاربر در سایت با  آمارها به دور از ذهن نیز می تواند برخی از نتایج سئو منفی باشد.

چگونه جلوی سئوی منفی را بگیریم؟

اگر به ابزارهایی که در اختیار یک سئو کار است اشنایی داشته باشید در  Google webmaster قسمتی به نام Disavow links وجود دارد که آدرس آن به شرح  (https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main) است. به وسیله این ابزار شما می توانید لینک های دریافت از سوی سایت های اسپم را برای خود حذف کنید نحوه کار این ابزار به این صورت است که شما یک لیست از سایت های اسپم را که در یک فایل متنی قرار دارد را در سیستم آپلود می کنید با وارد کردن اسامی سایت ها در این فایل گوگل تمام لینک های دریافتی از این سایت ها را برای وب سایت شما در نظر نمیگیرد و از آنها صرف نظر می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.