سیستم مدیریت محتوا چیست؟


Content Management System

سیستم مدیریت محتوا یا CMS که مخفف عبارت (Content management system) است به معنای سیستم نرم افزاری است که به کمک آن میتوان محتوای وبسایت را ایجاد, ثبت, ویرایش و بروزرسانی کرد. این نرم افزار به مدیریت سایت این امکان را میدهد که محتوای سایت را بدون نیاز به طراحی دوباره تغییر دهد. CMS صفحات وب سایت اینترنتی را از زمان ایجاد وب تا زمانیکه در حال فعالیت است پشتیبانی میکند و به صاحبان این وب سایت ها که مسلط به مباحث اینترنت, وب و زبان برنامه نویسی وب نیستند اجازه میدهد تا بتوانند سایت خود را به صورت حرفه ای مدیریت کنند. در واقع زمان طراحی اولیه سایت یکبار سیستم CMS طراحی میشود و تعدادی قالب برای صفحات طراحی شده و روی سایت نصب میشود و سپس میتوان صفحاتی را به آن اضافه, کم و یا ویرایش کرد. اکثر CMSها در مدل های مختلف و با قابلیت های مختلف هستند که قابلیت بروزرسانی اطلاعات در همه آنها مشترک است.

تعدادی از ویژگی های سیستم مدیریت محتوا:

  • مدیریت اطلاعات فرستاده شده توسط کاربران و تایید اطلاعات
  • چند زبانه بودن
  • ایجاد و بروزرسانی مطالب
  • ایجاد نقشه سایت داینامیک (نقشه سایت چیست)
  • امکان ایجاد تجارت الکترونیک یا فروشگاه مجازی
  • امکان جستجو در مطالب سایت

 

چند سیستم مدیریت محتوای پرکاربرد

wordpress: وردپرس, یک مدیریت محتوای ساده ولی قدرتمند است که سهولت کار با آن,فروم ها و پشتیبانی گسترده,مطابقت با استانداردهای سئو و بهینه سازی از ویژگی های برجسته این سیستم محتواست.(آشنایی بیشتر با وردپرس)
Drupal: دروپال, یک سیستم مدیریت محتوای ماژولار با امکانات زیاد است, طراحی سایت براساس تکنیک های سئو و بهینه سازی و امنیت بالا از مهمترین ویژگی های دروپال است.
Joomla: جوملا, سیستم مدیریت محتوایی است که به شخص امکان ساخت و طراحی سایت و برنامه های آنلاین قدرتمند را میدهد. کاربری آسان , قابلیت توسعه , فروم و پشتیبانی قوی از مزایای سیستم مدیریت محتوای جوملا محسوب میشود.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.