سرور چیست؟


سرور چیست؟

سرور (Server) یا به زبان فارسی خدمات دهنده,یک ابر کامپیوتر یا کامپیوتر قوی است که برای راه اندازی یک وبسایت الزامی است. سرور محلی برای نگهداری محتوای وبسایت است,هر کامپیوتری با امکانات لازم میتواند یک سرور باشد,راه‌اندازی یک سرور با تمامی امکانات جهت اتصال با کیفیت به شبکه اینترنت کاری بسیار پرهزینه است که نیازمند نیروهایی کارآزموده و مجرب جهت پیگیری مشکلات احتمالی و انجام امور فنی در این زمینه خواهد بود.سرور باید همیشه روشن و متصل به اینترنت پرسرعت باشد تا اطلاعاتی که در هر زمان از شبانه روز در اینترنت توسط کاربران جستجو میشود در اختیار آنان قرار دهد.سرورها دارای ۲ سیستم عامل (سرور ویندوز یا لینوکس) هستند که هر کدام دارای امکانات منحصربه فرد خود میباشند.

Datacenter چیست ؟

محل های ویژه ای در سراسر دنیا با نام Datacenter یا همان بانک اطلاعات احداث میشود تا صرفا به نگهداری از سرورها بپردازند و با تمرکز بر روی کیفیت شبکه اینترنتی,پشتیبانی قطعات و نرم افزارهای مورد نیاز بصورت تخصصی و دائمی شرایط مناسب و لازم را برای سرورها فراهم آورند. به دلیل هزینه های بسیار بالای نگهداری از سرور، عموما اشخاص عادی قادر به نگهداری سرور نیستند و در عوض با پرداخت هزینه های بسیار کمتر، از خدمات و سرورهای شرکت های میزبانی وب بصورت اشتراکی استفاده می کنند.بر روی یک سرور تعداد زیادی وب سایت می توان قرار داد که این وب سایت ها به صورت اشتراکی از منابع سرور (RAM , CPU , BandWidth ,…) استفاده می کند. در واقع دیتاسنتر محلی است که صدها و حتی هزاران سرور را در رک ها و اتاق های مختلف قرار میدهند,این محل از قسمت های مختلفی مانند اتاق کنترل، اتاق سرور، ژانراتورها، تاسیسات خنک سازی، انبار سخت افزار، اتاق نگه داری از وسایل اطفای حریق، اتاق مدیریت شبکه و… تشکیل می شود،البته با توجه به نیازها، طراحی و امکانات, برای هر دیتا سنتر این بخش ها می تواند متفاوت باشد.محل نگهداری سرورها در یک دیتاسنتر بسیار امنیتی است و ورود به اتاق سرور و کنترل آنها نیاز به مجوزهای مختلفی دارد.

پایداری سرور

سرور باید بصورت دائمی فعال و در حال خدمات دهی باشد . معمولا شرکتهای ارائه دهنده خدمات سرور، این زمان را در طی یکسال محاسبه می کنند و آن را ملاکی برای پایداری سرور قرار می دهند. هر چه سرور قوی تر باشد، زمان پایداری آن نیز که برحسب درصد بیان می شود بالاتر خواهد بود,این حالت که در اصطلاح به آن Uptime یا پایداری میگویند نشان دهنده قدرت بالای یک سرور است,اگر سروری خاموش شود و یا به مشکلی بربخورد و کاربران دچار مشکل شوند در واقع نشان دهنده ضعف یک سرور است که اصطلاحا به آن Downtime میگویند. عدم انتخاب سرور مناسب برای وبسایت، می تواند منجر به افت شدید در سرعت سایت و در نهایت قطعی موقت یا دائمی سایت شود. سرور های پارتاوب با ۹۹/۹ % تضمین پایداری آماده ارایه خدمات به شماست جهت سفارش هاست حرفه ای اینجا کلیک کنید

سرور را برای چه کاربردی انتخاب میکنیم؟

ابتدا میبایست کاربرد یک سرور مشخص گردد.سرورها براساس کاربرد توانایی های مختلفی دارند.سرورها به عنوان Storage server,Database server,File server,Internet server, و… در مجموعه های مختلف سرویس دهی میکنند.با توجه به کاربرد در نظر گرفته شده برای سرور، تعداد CPU ، میزان Ram و میزان فضای مورد نیاز جهت ذخیره داده و سایر شرایط و امکانات لازم (که سرور قابلیت پشتیبانی از آن را داشته باشد) انتخاب می گردد,همچنین فضایی که قرار است سرور در آن نصب گردد اهمیت زیادی دارد,عموما سرورها در دو مدل Rack Mount و Tower ارائه می گردند. بنابراین باید با توجه به فضای تعیین شده و شرایط آن,مدل متناسب برای قرار دادن سرورها در نظر گرفته شود.
شرایط محیطی مناسب برای قرار دادن سرور عبارت است از محیطی عاری از گرد و غبار,دارای دمای مناسب,مجهز به سیستم تهویه,دوربین های کنترل,سیستم اطفای حریق,سیستم تامین روشنایی و…
با توجه به اهمیت سرور,نگهداری و مراقبت از آنها ضروری است,سرور به گونه ای طراحی شده است که در طول سال و بصورت شبانه روزی فعال باشد,در نتیجه انجام سرویس های به موقع و همیشگی در زمان های مناسب و مشخص به عدم افت کارآیی سیستم کمک میکند و سرور با قدرت بالا به فعالیت خود ادامه می دهد.

برای مشاوره درباره انتخاب سرور مناست ,کاربرد سرور و طراحی سایت با پارتاوب تماس بگیرید.

سرور چیست؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.