نا گفته های سئوی تضمینی !


در ادامه پست قبلی قصد داریم در خصوص سئوی تضمینی بیشتر توضیح دهیم

گوگل، دشمن شماره یک سئو تضمینی است

من معمولاً در مطالبی که خودم می نویسم به راهنمای بازاریابی جستجوی گوگل اشاره نمی کنم و سعی می کنم تا حد امکان در مقالاتم از تجربیات شخصی استفاده کنم، اما از آنجایی که سئو تضمینی مسئلۀ مهمی برای برخی از مشتریان است مجبور شدم که در این زمینه از خودِ گوگل کمک بگیرم.

اگر راهنمای رسمی گوگل برای انتخاب متخصص سئو را مطالعه کنید، جمله ای در آن وجود دارد که به وضوح مسئلۀ سئو تضمینی را شرح داده است:

هیچ کس نمی تواند رتبه یک گوگل را تضمین کند.

اگرچه در اصل متن به شکل دیگری این جمله را بیان کرده است:

از سئوکارانی که رتبه وب سایت شما را تضمین می کنند یا ادعای داشتن رابطۀ خاص با گوگل را دارند، برحذر باشید.

در هر صورت، پیام این جمله کاملاً شفاف است. هیچ فردی (حتی خود گوگل) نمی تواند رتبه وب سایتی را در نتایج جستجو تضمین کند. در واقع، گوگل قصد دارد به کاربران بگوید که در زمینه سئو و بهینه سازی سایت با هیچ شرکت و موسسه ای همکاری مستقیم ندارد و صرف داشتن گواهی از کلاس های آنلاین گوگل، تضمینی برای به دست آوردن رتبه یک نتایج جستجو نخواهد بود.

اگر مشتریان با راهنمای بازاریابی دیجیتال گوگل آشنا باشند، مطمئناً نسبت به مفهوم سئو و بهینه سازی سایت تصور معقول تری خواهند داشت.

نتایج جستجو ثابت نیستند

همانطور که می دانیم الگوریتم رتبه بندی گوگل از فاکتورهای زیادی برای نمایش نتایج جستجو استفاده می کند. برای مثال اگر شما کلمه کلیدی طراحی سایت را در شهر تهران جستجو کنید، آنچه که گوگل به شما نمایش می دهد با آنچه که یک کاربر دیگر در شهر مشهد جستجو کرده است، متفاوت خواهد بود. علت این امر وجود الگوریتم Pigeon است که سعی می کند نتایج را بر اساس موقعیت جغرافیایی نمایش دهد.

به علاوه، اگر به اکانت گوگل خود وارد شوید و همان عبارت طراحی سایت را جستجو کنید، نتایج متفاوتی خواهید یافت، زیرا در این شرایط گوگل نتایج را بر اساس تاریخچه جستجوی شما و کلیک های پیشین تان نمایش می دهد.

همچنین، خیلی از کاربران زمانی که نتایج جستجوی گوگل برای یک کلمه کلیدی را Refresh کرده اند با نتایجی متفاوت روبرو شده اند. این تغییرات در نتایج، پس از بروزرسانی الگوریتم پنگوئن به مراتب بیشتر شده است.

در نتیجه، گوگل سعی می کند با توجه به موقعیت جغرافیایی کاربر و سوابق جستجوی او بهترین گزینه ها را در اختیارش قرار دهد. آیا سئو تضمینی در چنین شرایطی معقولانه است؟

رتبۀ بالا معیار خوبی برای سنجش عملکرد وب سایت نیست

داشتن رتبه بالا در نتایج جستجو به معنی داشتن ترافیک بالا نیست. یک کمپین سئوی خوب باید بر اساس ترافیکِ حاصل از جستجو و نرخ تبدیل کاربر به مشتری سنجیده شود.

فراموش نکنید داشتن رتبه یک گوگل هدفِ ما نیست، بلکه تنها ابزاری برای رسیدن به هدف ماست. زمانی که به رتبه یک گوگل دست یافتید، باید بتوانید به صورت مداوم محتوای سایت خود را بروزرسانی کنید و از خدمات و سرویس های خود پشتیبانی کنید. اگر نتوانید این کارها را به خوبی انجام دهید، مطمئن باشید پس از مدتی رتبه بالای خود را از دست خواهید داد. بنابراین اگر تنها برای خودنمایی به دنبال رسیدن به رتبه یک گوگل هستید، با شرمندگی باید بگویم در کارتان موفق نخواهید شد.

معیار سنجش یک سئوی خوب، افزایش ترافیک سایت است. افزایش ترافیک وب سایت به معنی این است که متخصص سئو، کار خود را به خوبی انجام می دهد. وب سایتی که در نتایج جستجوی گوگل رتبه یک را داشته باشد، اما نتواند کاربران را به خود جذب کند به چه دردی می خورد؟

آیا تضمینِ چیزی که بر آن اختیار نداریم، عاقلانه است؟

ما تنها زمانی می توانیم کاری را تضمین کنیم که کنترل و مدیریت همه امور آن در اختیارمان باشد. این در حالی است که سئو و بهینه سازی سایت به عوامل و فاکتورهای متعددی وابسته است که بسیاری از آنها هر روز در حال تغییر و بروزرسانی هستند. از طرف دیگر گوگل نیز تاکید دارد هیچ تضمینی برای قرار گرفتن سایت در رتبه یک نتایج جستجویش وجود ندارد. پس تکلیف شرکت های ارائه دهنده سئو تضمینی چیست؟ جواب ساده است، هیچ تضمینی در کار نیست!

یک متخصص سئوی خوب تنها می تواند با رعایت اصول و نکات روز سئو در محتوا و ساختار سایت، ترافیک حاصل از نتایج جستجو را تا ۳۰ درصد افزایش دهد. بنابراین به شما پیشنهاد می کنم فریب این پیشنهادات را نخورید.

نتیجه گیری

به عقیده من، برخی اوقات به دست آوردن رتبه یک گوگل برای یک کلمه کلیدی رقابتی، ارزش ریسک کردن را دارد و می توان با صرف مبلغ بالایی به این هدف رسید. با این حال به دست آوردن رتبه یک گوگل و سئو تضمینی، دو مقوله جدا هستند.

ضمانت، یک قول است. در واقع زمانی که به یک فرد تضمین سئو می دهیم، با او قرارداد می بیندیم که طی مدتی مشخص و بدون داشتن کوچکترین اختیاری بر فاکتورها و عوامل موثر بر این موضوع، رتبه وب سایت او را به صدر نتایج جستجو برسانیم. از نظر من عقد چنین قراردادی از نظر عقلانی درست نیست و باعث به خطر افتادن کسب و کار می شود.

البته مسئله سئو تضمینی، کمی پیچیده است. در یک طرف شرکت های سئوی نامعتبر قرار دارند و در طرف دیگر، کسب و کارهایی قرار دارند که از روی طمع یا نا آگاهی تصور می کنند می توانند طی ۲۴ ساعت، به صدر نتایج جستجوی گوگل برسند. همین تقاضای بالا از روی نا آگاهی و عدم شفاف بودن برخی سئوکارها، دلیلی برای رشد ویروسی چنین شرکت های سئو (البته اشخاص غیر حرفه ای در قالب شرکت) شده است.

اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود. وجود این شرکت ها به دلیل تقاضای کاربران نا آگاه سبب شده است برخی مشتریان دیدگاه عجیبی نسبت به هزینه ها و زمان لازم جهت انجام سئو داشته باشند که این موضوع، فعالیتِ شرکت های معتبر دیجیتال مارکتینگ را کمی دشوار کرده است.

یادتان باشد سئو و بهینه سازی به زمان، برنامه ریزی و آزمون و خطا نیاز دارد. پیشنهاد می کنم پیش از آنکه برای استخدام یک متخصص سئو اقدام کنید، کمی دربارۀ سئو تحقیق کنید. سعی کنید با شخص یا شرکتی قرارداد ببندید که استراتژی سئوی شفافی دارد و در پایان هر کمپین، گزارش دقیقی از آمارهای به دست آمده در اختیارتان قرار می دهد. مطمئن باشید با کمی تحقیق، تشخیصِ یک متخصص سئوی با تجربه از یک متخصص سئوی نابلد برایتان آسان خواهد شد.

 

تماس با ما

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.