بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی

بازاریابی اینترنتی (Interne Marketing) که به آن بازاریابی آنلاین یا بازاریابی الکترونیکی هم گفته میشود , به زبان ساده شامل فعالیت هایی است که یک فرد یا گروهی از افراد در وبسایت ها و شبکه های اجتماعی انجام میدهند تا کاربران مختلف در سراسر دنیا با زمینه فعالیت , محصولات و خدمات آنها آشنا شوند . بازاریابی اینترنتی در واقع یک تبلیغات مدرن , به روز و تاثیرگذار است که با پیشرفت تکنولوژی و گسترش اینترنت در زندگی کنونی , رشد کرده و جایگاه ویژه ای در کسب و کار امروزی برای خود رقم زده است . در بازاریابی سنتی نیاز بود که افراد بصورت حضوری به مکان های عمومی و بازار فروش رفته و مستقیما با مشتریان خود صحبت کنند و به داد و ستد بپردازند که همه این ها نیاز به نیروی انسانی , وقت بسیار , هزینه های رفت و آمد , مصرف کاغذ , انتقال پول بصورت نقدی و ... داشت . ولی در زمان حال افراد به راحتی در هر زمان از شبانه روز و بدون صرف هزینه های بالا , با داشتن یک وبسایت که در واقع معادل همان فروشگاه ها و مراکز خرید است وارد بازار فروش شده و خدمات و محصولات خود را به مشتریان عرضه میکنند . وبسایت در اینجا نقش یک فروشگاه را دارد در نتیجه باید دارای یک طراحی زیبا و حرفه ای باشد تا مورد توجه قرار گیرد و همچنین باید اطلاعات را به طریقی موثر , نمایش و ارائه دهد و این امکان را فراهم آورد تا مشتریان به آسانی سفارش خدمات , خرید و پرداخت ها را انجام دهند .


در بازاریابی اینترنتی مانند سایر کسب و کارها برای رسیدن به موفقیت واقعی , داشتن درکی درست و شناختی کامل از بازارهدف امری بسیار مهم است که برای رسیدن به این شناخت برداشتن گام های زیر حیاتی است :

 1. شرح فعالیت هایی که فرد در آن زمینه به بازاریابی اینترنتی خواهد پرداخت .
 2. شناخت مشتریان
 3. شناسایی رقبا در زمینه فعالیت خود
 4. تحقیق درباره آن رقبا
 5. داشتن طرحی درست و مناسب برای رقابت
 6. داشتن برنامه ای هدفمند برای روزهای آتی در شرایط های مختلف کسب و کار

بررسی بازارهدف اصلی ترین و مهمترین بخش از بازاریابی اینترنتی است . در واقع کلید اصلی موفقیت در بازاریابی ، تحقیق و نیازسنجی , بروز رسانی اطلاعات و هماهنگ بودن با بازارهدف است و بدون آن ها ، هر تلاشی در بازار بی نتیجه خواهد بود .


یک کسب و کار اینترنتی میتواند دارای محصولات و خدمات بی نظیر و خاصی باشد , بنابراین باید قادر به ارائه محصول و خدمات خود در هر زمان باشد تا بتواند اعتبار خود را حفظ کرده و اطمینان مشتریان را به دست بیاورد موضوعی که مهم ترین عامل موفقیت و پیشرفت این فعالیت اینترنتی خواهد بود .

نکته مهم دیگری که باید در بازاریابی اینترنتی به آن پرداخت و اساس این کسب و کار میباشد وجود یک سایت مناسب از لحاظ امنیتی , محتوایی و تبلیغاتی است . آوردن بازدید کنندگان زیاد به سایت (پربازدید بودن وبسایت) ، بخش اصلی در طراحی سایت است . در بازاریابی اینترنتی بازدید کاربران بسیار از وبسایت ستون اصلی و مهم کار است زیرا باعث شناخته شدن فعالیت , خدمات و محصولات میشود که نتیجه آن جذب مشتری , فروش موفق و کسب درآمد بالاست .


مزایای بازاریابی اینترنتی :

 • معرفی و فروش محصولات در اینترنت محدود به زمان و مکان نیست .
 • هزینه تبلیغات اینترنتی بسیار کمتر از سایر روش های تبلیغاتی است .
 • عدم نیاز به مراجعه حضوری و در نتیجه صرفه جویی در زمان برای مشتریان .
 • اطلاعاتی که در اختیار کاربران قرار میگیرد بسیار جامع و کامل خواهد بود .
 • امکان بروزرسانی اطلاعات , تصاویر و ... در هر زمان و مکان از طریق وبسایت امکانپذیر است .
 • در این نوع بازاریابی میتوان آمارها را به راحتی بررسی و تحلیل نمود .
 • پس از ورود کاربران به سایت میتوان رفتار آنها را در وبسایت مورد بررسی قرار داد .
 • نیازی به هزینه های جانبی و نیروی انسانی بسیار نیست .

برای رسیدن به فروش موفق نیاز به برنامه ها و تلاش های هدفمند و منطقی است . یکی از این برنامه ها در بازاریابی اینترنتی علاقه مند کردن مشتری به خدمات و محصولات براساس نیاز است . در بازاریابی اینترنتی مشتری توان لمس محصولات , بو کردن , مزه کردن و ... را ندارد پس باید طوری جذب شود که با ایجاد حس اطمینان و علاقه اقدام به خرید کند . نمایش محصول علاقه را بوجود می آورد , معرفی خدمات و ارتباط صادقانه با مشتری علاقه را حفظ می کند . مردم علاقه مندند که درباره محصولات و خدمات جدید بدانند ولی علاقه به تنهایی کافی نیست . معرفی و نمایش محصول و خدمات باید با نیاز مشتری ارتباط داشته باشد در غیراینصورت خرید انجام نخواهد شد .

 

در بازاریابی اینترنتی ارتباط مستقیم بین فروشنده و مشتری وجود ندارد و نیازی به صحبت حضوری و رفتار طرفین و ... نیست , ولی یک اصل که در همه کسب و کارها خیلی حائز اهمیت است رضایتمندی مشتری ست , فرد و یا گروهی که فعالیت بازاریابی انجام میدهند باید به قدری در این زمینه آگاهی و خدمات دهی مناسب داشته باشند که بتواند مشتریان خود را جذب و حفظ کنند و در هر زمان و مکان به فروش درست و سودآور برسند.