چگونه یک وبسایت داشته باشیم


در دنیای امروزی و پیشرفتهای روز افزون تکنولوژی ، تجارت و ارتباطات و حضور پررنگ افراد ، کسب و کارها و سازمانها تقریبا نیاز هر فرد، کسب و کار و سازمان است که از این فضای دیجیتال و ارتباط جهانی بهره مند بشود از این رو یکی از راههای حضور پررنگ در این فضا داشتن یک وب سایت و طراحی وبسایت است. ما به شما در این مقاله چواب پرسش زیر را خواهیم داد:

چگونه یک وب سایت داشته باشیم ؟

برای داشتن یک وب سایت ابتدا چند پرسش مطرح است:

  • کاربرد وب سایت برای شما (یا سازمان و کسب و کار شما) چیست؟
  • لزوم داشتن یک وب سایت برای شما (یا سازمان و کسب و کار شما) چیست؟
  • شرایط راه اندازی یک وب سایت برای شما (یا سازمان و کسب و کار شما) چیست؟
  • مراحل راه اندازی یک وب سایت چیست؟
  • شرایط بروز رسانی وب سایت چیست؟
  • هزینه های جاری وب سایت چقدر است؟

اگر کمی صبر کنید و مقاله را تا انتها مطالعه کنید( البته اگر دوست داشتین 😉 ) ما شما را به پاسخ مناسب میرسانیم

۱- کاربرد وبسایت چیست؟

یک وبسایت کاربرد و کارایی های مختلفی میتواند داشته باشد مانند:  وب سایت شخصی ( که عموما برای افرادی است که میخواهند برندسازی شخصی داشته باشند و یا از طریق وبسایتشان با دنیا ارتباط برقرار کرده و تبادل اطلاعات نمایند معمولا این افراد انتظار کسب در آمد از وبسایت خود ندارد.) وبسایت هایی برای کسب در آمد مانند وب سایت فروشگاهی (این نوع وبسایت ها عموما جایگاه مناسبی برای فروش کالا یا خدمات صاحب آن میباشد مانند دیجی کالا ) وب سایت شرکتی ( در این دسته از وبسایت کاربرد وبسایت معرفی شرکت ، سازمان یا برندی خاص است که میتواند بخشی جهت فروش محصولات نیز داشته باشد مانند وبسایت شرکت ایران خودرو) وبسایتهای ارایه دهنده خدمات و استارت آپ ( این دسته عظیم از وبسایت ها معمولا خدماتی را بصورت آنلاین به کاربران خود ارایه میکنند مانند وبسایتهای ثبت اگهی )

سوال اینجاست : کاربرد وب سایت برای شما چیست؟ ابتدا به این پرسش پاسخ دهید سپس به مرحله بعد بروید

 

 

۲- لزوم داشتن یک وبسایت چیست؟

وقتی که شما خواننده محترم این مقاله به این قسمت مقاله رسیده اید بی شک لزوم داشتن وبسایت را برای خود تصور کرده اید پس نیازی به پرحرفی بنده نیست 🙂

 

۳- شرایط راه اندازی یک وبسایت چیست؟

اصولا یک وب سایت چند پیش نیاز دارد

  1. داشتن ایده ( که شما آن را در سوال اول پاسخ داده اید)
  2. داشتن الزامات فنی (در قسمت بعد توضیح خواهم داد)
  3. داشتن کمی حوصله ( در خودتان این را بیابید)

۴- مراحل راه اندازی یک وبسایت چیست؟

 

۱- انتخاب نام دامنه:

اولین قدم، انتخاب نام مناسب برای وب سایت می باشد. اسم سایت را بهتر است مرتبط با کار وحرفه مان انتخاب کنیم. در واقع نام وب سایت، همان دامنه است. دامنه ها از دو بخش تشکیل شده اند. بخش اول نام دامنه است و بخش دوم پسوند دامنه که این دو با یک نقطه از هم جدا شده اند. به عنوان مثال در google.com، بخش اول یعنی “google” همان نام دامنه و بخش دوم یا “com.” پسوند آن می باشد. همواره شما میتوانید پسوندهای متفاوتی برای دامنه خود انتخاب نمایید. برای مشاهده لیست پسوند های رایج اینجا کلیک کنید و البته پسوندهای جدیدی نیز به آنها اضافه شد که اینجا قابل مشاهده اند. )

پسوند های دامنه ها به دسته های متفاوتی تقسیم شده اند.
دسته اول: دامنه های Top Level عمومی (gTLD) مانند پسوند com.
دسته دوم: دامنه های Top Level عمومی جدید (NEW gTLD) مانند پسوند club.
دسته سوم: دامنه های Top Level ویژه (sTLD) مانند پسوند tel.
دسته چهارم: دامنه های ملی (ccTLD) مانند پسوند ir. برای ایران.

۲- تهیه فضا برای بارگذاری اطلاعات وب سایت:

برای ایجاد یک وب سایت، بعد از انتخاب نام یا همان دامنه، به فضایی برای بارگذاری اطلاعات خود نیاز داریم. به فضایی که برای نگه داری اطلاعات وب سایت شما استفاده می شود، هاست یا میزبانی وب گفته میشود. میزبانی وب به شما امکاناتی میدهد که با آن میتوانید با استفاده از نام دامنه مورد نظرتان، ایمیل ایجاد کنید و روی محتوای وب سایت خود مدیریت داشته باشید.

۳- بارگذاری اطلاعات وب سایت:

پس از خرید دامنه و سرویس میزبانی مورد نظرتان، وقت آن رسیده است که اطلاعات و محتوای وبسایت را طراحی و آماده سازی کرده و آنها را روی هاست قرار دهیم. برای انجام این کار میتوانید با یک طراح وب سایت مشورت کنید و از ایشان کمک بگیرید. (ما در این قسمت میتوانیم به شما کمک کنیم برای ارتباط با ما تماس بگیرید ۰۲۱۲۴۵۲۱۴۲۴ )
البته اگر نخواهید از یک طراح سایت کمک بگیرید، میتوانید از سیستم های مدیریت محتوا یا Content Management System هایی مانند WordPress ,Joomla یا … استفاده کنید. (نصب CMS های متداول مانند WordPress بطور رایگان توسط PartaWeb انجام می شود.)

 

۵- شرایط بروز رسانی وبسایت چیست؟

بروزرسانی وب سایت نیز با توجه به کاربرد آن زمانگیر خواهد بود بطور مثال مدت زمانی که شما برای مدیریت وبسایت شخصی یا شرکتی تان صرف میکنید به تناسب کمتر از یک فروشگاه اینترنتی و یا یک خبرگزاری است

 

 

۶- هزینه های جاری وبسایت چقدر است؟

همانطور که پیش از این گفته بودیم سایت شما از سه قسمت تشکیل شده، که (با توجه به متغییر بودن هزینه طراحی) اگر قسمت طراحی را از آن کم کنیم شما دو هزینه دیگر که آن دامنه و میزبانی وب است را خواهید داشت که در شرکت پارتاوب این هزینه از سالانه دوازده هزار تومان شروع میشود.

 

و در پایان باید تشکر کنم از شما دوست عزیز بابت مطالعه این مطلب. در صورتی که تمایل داشتین ما را با نظراتتان خوشحال کنید.

 

تماس با پارتاوب

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.