سئو تضمینی، حرف مفت است!


اگر تا به حال برای وب سایت خود به دنبال شرکت یا شخصی که بتواند مسئولیت سئو و بهینه سازی سایت تان را بر عهده بگیرد بوده باشید، مطمئناً در جستجوی گوگل متوجه وب سایت هایی با عنوان سئو تضمینی شده اید. این وب سایت ها معمولاً با عناوینی مانند ” سئو تضمینی، کسب رتبه یک گوگل تضمینی، سئو با گارانتی، سئو به شرط چاقو! ” یا عناوین دیگری مشغول فعالیت هستند.

وجود چنین وب سایت هایی که بهینه سازی سایت را تضمین می کنند باعث شده است کارشناسان ما در حین مکالمه با مشتری با سوالاتی از قبیل ” آیا شما سئو تضمینی دارید؟” یا “آیا شما تضمین می دهید که وب سایت من را به رتبه یک گوگل برسانید؟” مواجه شوند. این سوالات معمولاً به دلیل عدم شفاف سازی شرکت های سئو در ذهن مشتری شکل می گیرد.

همۀ این ها در حالی است که شرکت های سئوی حرفه ای در سراسر جهان نه تنها به مشتریان خود سئو تضمینی ارائه نمی کنند، بلکه همواره به بی ثباتی عملکرد شرکت های ارائه دهنده این خدمات اشاره دارند.

در این مقاله قصد دارم به شما توضیح دهم چرا سئو تضمینی اشتباهی بزرگ است و همکاری با شرکت هایی که سئو تضمینی ارائه می دهند چگونه می تواند کسب و کارتان را خطر بیاندازد. (اگر چند دقیقه وقت دارید پیشنهاد میکنیم ادامه دهید 😉 )

سئو تضمینی چگونه کار می کند؟

پیش از آنکه به شما بگوئیم چرا وب سایت های ارائه دهنده سئو تضمینی نامعتبرند، بیایید نحوۀ عملکرد این وب سایت ها را بررسی کنیم.

برای آنکه بخواهید در نتایج جستجوی گوگل رتبه بالایی داشته باشید، در ابتدا باید کلمات کلیدی مرتبط و پر جستجوی سایت خود را فهرست کنید. همانطور که همۀ ما می دانیم قرار گرفتن در رتبه یک گوگل برای کلمات کلیدی رقابتی مانند خرید بلیط هواپیما، خرید خودرو یا حتی همین کلمه کلیدی سئو، بیش از یک ماه، دو ماه یا حتی یک سال زمان نیاز دارد.

در اینجا سوالی که مطرح می شود این است که شرکت های خدمات سئو تضمینی، چگونه و بر چه اساسی روند بهینه سازی یک وب سایت را گارانتی می کنند؟ این موضوع در حالی است که خودِ سایت های خدمات سئو تضمینی نه تنها طراحی سایت موجهی ندارند، بلکه روند سئو و تولید محتوای خودشان نیز اشکالات بسیاری دارد. ( امیدوارم این دوستان از این جمله ناراحت نشده باشند)

متاسفانه چند سال گذشته الگوریتمی از گوگل در فضای مجازی پخش شد که دست این افراد را تا حدی باز گذاشت. این الگوریتم لو رفته، بر اساس پیج رنک گوگل عمل می کند. هرچند گوگل اهمیت پیج رنک را به حداقل رساند و حتی گوگل تولبار را از دسترس کاربران خارج کرد، با این حال این راهکار گوگل آنچنان موثر نبوده است.

این الگوریتم، به شکل زیر است:

نسبت پیج رنک به تعداد بک لینک ها در سئو ی قدیم

نسبت پیج رنک به تعداد بک لینک ها در سئوی قدیم

همانطور که مشاهده می کنید، جدول فوق حاصل یک معادله ریاضی ساده است که به ما نشان می دهد گوگل چگونه ارزش بک لینک ها را محاسبه می کند. اگر جدول بالا را با تصویر زیر کنار هم قرار دهیم، همه چیز مشخص می شود.

همانطور که می دانیم (و در تصاویر بالا هم مشخص است)؛ گوگل اهمیت بسیاری به لینک بیلدینگ یک سایت می دهد. در حال حاضر با اینکه الگوریتم های گوگل از سال ۲۰۰۹ بسیار هوشمندتر شده اند، باز هم لینک بیلدینگ فاکتور مهمی در رتبه بندی یک سایت به شمار می آید.

به این ترتیب یک سایت بی ارزش که هیچ نوع تولید محتوایی ندارد (یا در بهترین حال محتوایش کپی از دیگر سایت ها است) می تواند با گرفتن بک لینک های زیاد به نتایج بالای گوگل دست یابد.

معمولاً نحوۀ کار وب سایت های ارائه دهنده سئو تضمینی به این شکل است که با نرم افزارهای ساخت بک لینک، در حجم وسیع اقدام به لینک بیلدینگ می کنند یا تعداد زیادی سایت می شناسند که به صورت اسپم در آنجا لینک سازی می کنند.

اما نکتۀ مهم دقیقاً در همین بخش است. الگوریتم های گوگل امروزه بسیار هوشمند شده اند. در حقیقت، در حال حاضر تشخیص لینک های طبیعی یک سایت از لینک های خریداری شده برای گوگل بسیار آسان شده است. به همین دلیل، سایت شما در مدت کوتاهی از صفحۀ ده نتایج جستجو به صفحه نخست می رسد، اما طولی نمی کشد که گوگل لینک های شما را شناسایی می کند و این بار وب سایتتان گرفتار گوگل پنالتی خواهد شد. در این شرایط، در بهترین حالت وب سایت تان به صفحۀ ۲۰ نتایج جستجو منتقل می شود (البته اگر به کل از نتایج جستجو حذف نشود! ).

اگر به این دلیل قانع نشدید که نباید با شرکت های ارائه دهنده سئو تضمینی همکاری کنید، دلایل دیگری را برایتان نام خواهم برد. که در پست بعد برایتان ارایه خواهم کرد.

 

خوشحال خواهیم شد ما را با نظرات و پیشنهادات خود راهنمایی کنید.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.