دامنه ملی و بین المللی; تفاوت ها و مزیت ها


دامنه یا Domain

دامنه یا Domain نام وبسایت است، در واقع یک آدرس اینترنتی برای پیدا کردن سایت مورد نظر در دنیای مجازی می باشد. یک دامنه به طور کلی از سه بخش تشکیل شده است :

قسمت اول www است که به وسیله ی دات (نقطه) از نام اصلی سایت جدا شده است. قسمت دوم نام اصلی دامنه یا همان نام سایت است. قسمت سوم دامنه، پسوند دامنـه می باشد که به وسیله دات (نقطه) از نام اصلی سایت جدا شده است. پسوند دامنـه، متناسب با نوع وب سایت (تجاری، خبری، ورزشی، سازمانی و…) می تواند متفاوت باشد. در قسمت سوم که بخش پسوند است ، میتوان از  پسوندهای بین المللی و یا پسوند های ملیتی استفاده کرد.

 

آشنایی با برخی دامنه های ملی و بین المللی

برای مثال پسوند com. (مخفف commercial) معرف سایت های تجاری است و یا پسوند net. (مخفف network) ، سایت های شبکه ای را معرفی می کند , جز پسوندهای بین المللی می باشند. این پسوندها از جمله پسوندهای معتبری هستند که، توسط كمیته مخصوص تایید و تصویب پسوندها , یعنی ICANN تایید شده اند.

پسوند ir. یک پسوند ملی است که اختصاص به کشور ایران دارد. افرادی که ایرانی و ساکن ایران هستند و یا مقیم ایران می باشند می توانند دامنه ملی ir. را ثبت کنند. تقریبا هر کشوری برای خود پسوند دارد که به این پسوند ها پسوند های ملی گفته می شود که مختص همان کشور است. برای مثال پسوند fr. متعلق به کشور فرانسه است و پسوند ca. متعلق به کشور کانادا می باشد. پسوند های ایران در پژوهشگاه دانش های بنیادی (IRNIC) در ایران ثبت می شوند.

 

تفاوت دامنه های بین المللی با دامنه های ملی

اگر خدمات رسانی یک سایت ، فقط در داخل کشور باشد، بهتر است از دامنه ی ملی استفاده شود و در اولویت قرار دارد. از نظر هزینه هم مقرون به صرفه خواهد بود چون برخلاف دامنه های بین المللی با نرخ ارز قیمت آن تغییری نخواهد کرد. از طرفی در مواقعی برای همکاری با برخی کشورها وجود دامنه ملی حکم اعتبار را داشته و اهمیت خاصی دارد. نکته دیگری که در مورد دامنه های ملی صدق می کند این موضوع است که قوانین مربوط به هر دامنه به صورت ملی تعریف می شود و تابع قوانین آن کشور خاص می باشد.

از نظر فنی برخی دامنه های بین المللی مانند com. در مقایسه با دامنه ملی ir. دارای مزایایی از قبیل سرعت بالا در ست شدن با سرور است ،دامنه های بین المللی مانند com , .net , .info. شناخته شده هستند و از محبوبیت بالایی برخوردارند و همانطور که از نام  آن مشخص است مختص کشور و جای خاصی نیستند و افراد در سراسر دنیا میتوانند از این دامنه های بین المللی برای طراحی وبسایت خود استفاده نمایند.
نهایتا این نظر و سلیقه افراد است که برای ثبت دامنه سایت خود , دامنه ملی و یا بین المللی را انتخاب کنند. (در صورتی که برای انتخاب نام دامنه خود سوال یا مشکلی دارید با مشاوران پارتاوب تماس بگیرید: ۲۴۵۲۱۴۲۴-۰۲۱)

 

همین الان دامنه خود را ثبت نمایید ( ثبت دامنه )

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دامنه های ملی و بین المللی با پارتاوب همراه باشید.

دامنه ملی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.