زيردامنه چيست؟

زیردامنه یا subdomain , پسوند نام دامنه اصلی که مي توان به آدرس يا IP سايت و پوشه ها در حساب ميزباني هدایت کرد. زیردامنه ,  زیر مجموعه ای از دامنه اصلی است که یکی از کاربردهای آن ارائه آدرس ها و انشعابات متعددی از دامنه اصلی می باشد براي مثال : با ايجاد زيردامنه براي تصاوير که در سايت به نام “pics” است علاوه بر اينکه از طريق  www.partaweb.com/pics URL صفحه در دسترس است ميتوان با www.pics.partaweb.com  نيز به این صفحه دسترسی داشت . امکان ایجاد ۱۰۰ زير دامنه برای یک دامنه اصلی وجود دارد.

يک دليل استفاده از زير دامنه در سايت , ارائه خدمات به مناطق مختلف :

شما مي توانيد با استفاده از زيردامنه براي مناطق مختلف با محتواي منحصرد به فرد هر منطقه به راحتي از سايت خود دسترسي ايجاد کنيد.
براي مثال : اگر شما يک فروشگاه حيوانات خانگي داشته باشيد و مي خواهيد براي ۵ شهرستان مختلف آدرس مخصوص ايجاد کنيد؛ مي توانيد براي وبسايت خود زير دامنه هايي براي هر شهرستان ايجاد کنيد.

مزايا و معايب استفاده از زيردامنه :

مزايا

 • سازماندهی آدرس های ایمیل به تفکیک هر بخش  که در شرکتها و موسسات بزرگ کاربرد دارد. یعنی درصورت ارائه این سرویس توسط شرکت هاستینگ، از هر زیر دامنه به عنوان یک آدرس ایمیل نیز استفاده شود. مانند  [email protected] . نکته دیگر اینکه ذخیره و به خاطر سپردن زیردامنه آسانتر از URL های طولانی است و کاربران می توانند از طریق نام زیردامنه های مرتبط، به بخش مورد نظر خود راهنمایی گردند.
 • بهينه سازي محلي هر صفحه , هر زيردامنه مي تواند براي خود يک بخش باشد هر صفحه از اين بخش به طور خودکار به کسب و کار خود مي پردازد و اين امر به سئوي آن بخش کمک خاصی مي کند.
 • ترويج اصلي دامنه , هر زيردامنه , پسوند دامنه اصلي است و ترويج زيردامنه در واقع ترويج دامنه اصلي است که تمام محصولات و خدمات در آن مي باشد و با این کار سایت بیشتر مورد بازدید قرار می گیرد.

معایب

 • هزينه ميزباني اضافي , هر زيردامنه نياز به فضاي ميزباني دارد در نتیجه داشتن زير دامنه هاي متعدد مي تواند هزينه ميزباني را افزایش دهد.
 • دشواری ایجاد و مدیریت آن , بخاطر اینکه هر زیزدامنه یک بخش جداگانه به حساب می آید نیاز به محتوای خاص خود دارد و مدیریت آن محتوا از وبسایت اصلی ممکن نیست و باید به کنترل پنل مخصوص زیردامنه رفته و محتوای آن را مدیریت کرد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران پارتاوب تماس بگیرید. زیر دامنه; مزایا و معایب

1 دیدگاه

 • سلام روزتون بخیر
  ببخشید وقتی ما برای هرشهر بیاین یه زیردامنه بزنیم چطوری مختص هرفرد همون زیردامنه مربوطه رو بهش نمایش بدیم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  • دیدگاهتان را بنویسید

   نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *