دامنه یا دامین چیست ؟


دامنه یا Domain  چیست؟

 Domain یا دامنه نام وب سایت شماست. هر دامنه منحصر به فرد است؛ به عبارتی، هیچ دو دامنه ی شبیه به همی وجود ندارد. Domain در واقع همان آدرس سایت شماست که کاربر با وارد کردن آن در نوار آدرس مرورگر، به سایت شما متصل می شود. برای مثال www.partaweb.com دامینی است که شما با وارد کردن آن در نوار آدرس مرورگر می توانید به سایت آن دسترسی پیدا کنید.

هر دامـنه از سه قسمت تشکیل شده است:

قسمت اول www است که به وسیله ی دات (نقطه) از نام اصلی سایت جدا شده است. این پروتکل (درباره پروتکلwww بیشتر بدانید) مخفف شده ی عبارت Word Wide Web به معنای تار جهان گستر وب است.

قسمت دوم نام اصلی دامنه یا همان نام سایت شما است. نام دامنه باید به محتوای سایت مربوط باشد و همچنین کوتاه و ساده باشد؛ زیرا کوتاهی و سادگی باعث می شود که نام دامنـه بهتر به خاطر مخاطب سپرده شود. این ویژگی ها باعث شده است که انتخاب نام اصلی دامنــه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار باشد. (در صورتی که برای انتخاب نام دامنه خود سوال یا مشکلی دارید با مشاوران پارتاوب تماس بگیرید: 91012090 -021)

قسمت سوم دامنه، پسوند دامنه می باشد که همانند پروتکلی که در ابتدای دامنه قرار دارد، به وسیله دات (نقطه) از نام اصلی سایت جدا شده است. پسوند دامنـه، متناسب با نوع وب سایت (تجاری، خبری، ورزشی، سازمانی و…) می تواند متفاوت باشد. برای مثال پسوند com. (مخفف commercial) معرف سایت های تجاری است و یا پسوند net. (مخفف network)، سایت های شبکه ای را معرفی می کند. علاوه بر این پسوند ها، پسوند های دیگری نیز وجود دارد که منحصر به هر کشور است. مثلا ir. پسوند ملی کشور ایران است و یا uk. پسوند ملی کشور اوکراین است و… . (برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی پسوند دامنه اینجا و برای اطلاع درباره تفاوت دامنه های ملی و بین المللی اینجا کلیک کنید)

بنابراین هر شخص حقیقی و یا حقوقی که بخواهد یک سایت به نام خود داشته باشد، در قدم اول باید نام دامنه خود را انتخاب کند. باید توجه کرد که نام دامنه ها منحصر به فرد است و دامنه ها بر اساس این که چه کسی برای ثبت آن زود تر اقدام می کند، ثبت می شوند. ( برای ثبت دامنه اینجا کلیک کنید)

البته باید به این نکته اشاره کرد که هر دامنه دارای عمری ست (بصورت پیش فرض یکساله) که در صورتی که صاحب امتیاز آن در پایان زمان انقضای آن ، دامنه خود را تمدید ننماید این دامنه برای سایر افراد قابل ثبت و استفاده خواهد بود. (چرخه ی عمر دامنه)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.